Aktualności

Co trzeba wiedzieć o maturze z informatyki?

Żyjemy w czasach, kiedy wszystko staje się coraz bardziej skomputeryzowane. Bez wychodzenia z domu możemy robić zakupy, załatwiać niektóre sprawy w urzędach, pracować, a także oddawać się różnym formom rozrywki. Przekłada się to na rosnącą ilość osób zatrudnionych w branży IT. Właśnie z nią wiele młodych osób wiąże swoją przyszłość. Zanim to nastąpi, muszą podjąć studia informatyczne, a wcześniej zdać z tego przedmiotu maturę. Co warto wiedzieć na jej temat i jak się przygotować? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jak przebiega matura z informatyki?

Chociaż informatykę należy uznać za jedną z najważniejszych współczesnych dziedzin, nie jest to przedmiot obowiązkowy na maturze. Można go jednak wybrać jako przedmiot dodatkowy. Do czasu reformy z 2015 roku istniała możliwość zdawania go na poziomie podstawowym. Po wprowadzonych zmianach została tylko rozszerzona matura z informatyki. Egzamin trwa w sumie cztery godziny, wliczając w to półgodzinną przerwę pomiędzy dwiema częściami: teoretyczną i praktyczną. Pierwsza z nich, na którą przeznaczono 60 minut, polega na rozwiązywaniu zadań na papierowym arkuszu. Druga, trwająca 150 minut, to już zadania wykonywane za pomocą komputera. Podczas części teoretycznej można wspomagać się jedynie kalkulatorem z podstawowymi funkcjami. W trakcie praktycznej korzysta się z komputera z wybranym na deklaracji maturalnej oprogramowaniem.

Jakie zadania mogą pojawić się na maturze z informatyki?

Egzamin składa się zawsze z sześciu zadań, po trzy na każdą część. Część teoretyczna obejmuje pytania testowe typu prawda-fałsz, sprawdzające wiedzę ogólną z zakresu informatyki i internetu, systemów operacyjnych, baz danych, sieci, serwerów, grafiki komputerowej oraz sprzętu. Znajdują się w niej także zadania polegające na analizie algorytmu oraz samodzielnym napisaniu algorytmu. Maksymalnie można w tej części uzyskać 15 punktów, czyli 20% wszystkich punktów do zdobycia. Podczas części praktycznej należy napisać program w wybranym języku programowania, wykonać zadanie w arkuszu kalkulacyjnym, a także stworzyć bazę danych. W przypadku dwóch ostatnich nie jest sugerowane oprogramowanie, jednak najczęściej do wyboru mamy tylko jeden pakiet biurowy zainstalowany przez szkołę, zazwyczaj Microsoft Office.

Rozszerzona matura z informatyki – jak się przygotować?

Przygotowania do egzaminu najlepiej zacząć z dużym, co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Dzięki takiemu podejściu można spokojnie przerobić cały materiał. Warto poświęcić jak najwięcej czasu na rozwiązywanie testów z poprzednich lat. Oczywiście, zadania nie będą się powtarzać, ale każda matura z informatyki jest konstruowana według jednego schematu. Staniemy też przed podjęciem decyzji, czy przygotowania podejmiemy samodzielnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak postąpić, jednak potrzebne będzie dużo samozaparcia oraz podjęcie ryzyka z doborem materiałów do nauki. Dobrym rozwiązaniem okazują się kursy z korepetytorem, który podzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą, a także zmotywuje do nauki. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.