Aktualności Telewizor

W rządzie mówi się o kontrolach! O co chodzi?

Operacja przełączania sygnału telewizji cyfrowej na standard DVB-T2/HEVC to coś, o czym mówi się od dłuższego czasu. Nie ma też co ukrywać, że mowa o czymś, co wywołuje wiele emocji. Za przykład może posłużyć choćby dotacja na zakup dekodera lub telewizora.

Kupują drogi sprzęt?

Głównym założeniem dotacji jest trafienie do osób najbardziej potrzebujących. Oczywiście konieczne jest spełnienie określonych kryteriów, ale mimo to można mówić o pewnych wątpliwościach. Dość powiedzieć, że podobno wiadomo, iż miało dojść do nadużyć.

Ktoś może zapytać, co dalej? Dokładna odpowiedź na to pytanie jest rzecz jasna niemożliwa, aczkolwiek wypada podkreślić, że mamy poświadczenie nieprawdy. Nie można też zapomnieć o tym, że rozpoczęły się administracyjne postępowania wyjaśniające i postępowania karne dotyczące możliwości popełnienie przestępstwa. Jak się pewnie większość osób domyśla, stwierdzenie nieprawidłowości oznacza zwrot świadczenia. Naturalnie na tym nie musi się skończyć – wystarczy wziąć pod uwagę choćby możliwe więzienie. Dokładnie rzecz ujmując, kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności. Z tym że w sprawach o mniejszej wadze mamy grzywnę czy karę ograniczenia wolności. Można również mówić o uruchomieniu procedur zabezpieczających – chodzi rzecz jasna o zapobiegnięcie dalszym nadużyciom.

Warto jeszcze przypomnieć, gdyby ktoś nie wiedział, że dotacja na zakup nowego telewizora wynosi 250 zł, natomiast dotacja na zakup dekodera to 100 zł. Jakby nie patrzeć, mamy do czynienia ze sporą różnicą na korzyść zakupu dekodera (zresztą wystarczy spojrzeć na ceny).