Aktualności

Kino w domu – oglądaj filmy bez wychodzenia z domu

Obecnie dostęp do instytucji kultury jest znacznie ograniczony przez pandemię, w związku z tym dużo osób decyduje się na stworzenie kina domowego we własnym domu. Jest to bardzo dobre przedsięwzięcie, pozwalające na oglądanie filmów w równie komfortowej scenerii, co w prawdziwym kinie. Prywatna sala kinowa zorganizowana w zaciszu swojego domu to również idealna alternatywa dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą udać się do kina. Jak odpowiednio zaprojektować salę kinową w domu?

Kino domowe – czy warto?

Domowe kino to idealny pomysł na spędzanie czasu nie tylko na czas zamknięcia kin, ale na znacznie dłużej. Seanse w tradycyjnych kinach wielu osobom kojarzą się z przepychaniem w ciemnościach, długimi kolejkami do kas oraz głośnymi komentarzami oglądających. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że często lepiej jest zostać w domu i obejrzeć film w dogodnych warunkach. Kino w domu umożliwia oglądanie czołowych produkcji filmowych na dużym ekranie z dobrą jakością dźwięku. Kolejną zaletą wynikającą z urządzenia domowej sali kinowej jest to, że seansie uczestniczyć można, zakładając wygodne dresy i kapcie.

Prywatna sala kinowa – które wnętrze najlepiej się sprawdzi?

Biorąc pod uwagę realia budownictwa blokowego, nie każdy może sobie pozwolić na stworzenie pokoju kinowego w osobnym pomieszczeniu. Przestrzeń wymaga przede wszystkim wyciszenia, dobrego sprzętu oraz dostatecznego zaciemnienia, co niewątpliwie wiąże się z dużymi kosztami. W takiej sytuacji można oglądać filmy w pokoju dziennym lub sypialni, jednak nigdy nie będzie to prawdziwie prywatne kino. Zatem, jeśli pozwoli na to metraż, warto wyposażyć osobne pomieszczenie w sprzęt audiowizualny i stworzyć pokój kinowy marzeń!

Kino w domu – co jest ważne?

Chcąc zorganizować profesjonalne kino w domu, warto w tym celu poświęcić osobne pomieszczenie (dobrze by było, gdyby miało około 20-30 m2). Niezagospodarowana piwnica lub poddasze idealnie się do tego sprawdzi – domową salę kinową najlepiej urządzić w miejscach pozbawionych dostępu do światła dziennego. Jednak jeśli jest to niemożliwe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kino domowe znajdowało się w salonie. Taki projekt będzie wymagał dużo pracy oraz nieco kreatywności. Należy zadbać, aby podczas seansu okna pomieszczenia zostały dobrze zasłonięte. Trzeba być również świadomym tego, że efekty dźwiękowe nie będą tak spektakularne, jak w profesjonalnym pokoju kinowym. Kliknij tutaj i dowiedz się szczegółowych informacji.

Komponenty audio – projektor czy telewizor?

Najważniejszym aspektem aranżacyjnym kina domowego jest wybór sprzętu. Gwarancją wysokiej jakości obrazu jest bez wątpienia odpowiedni telewizor, (ważne, aby jego wielkość została odpowiednio dostosowana do wielkości pomieszczenia) lub projektor wraz ze stosownym ekranem. Technologia DLP i LCD pozwala na rzeczywiste odwzorowanie kolorów oraz zapewni wysoką rozdzielczość wyświetlanego obrazu, warto zatem stworzyć kino na podstawie innowacyjnych rozwiązań.

Aby przygotować pomieszczenie na domowy seans filmowy, należy zadbać o odpowiednią aranżację ściany z telewizorem. Idealnie w tym celu sprawdzą się szafki z wnękami i półkami, które umożliwią przechowywanie nagrań lub płyt filmowych nieopodal sprzętu. Jeśli lepszy od telewizora okaże się projektor, trzeba znaleźć adekwatne miejsce do wyświetlania obrazu. Warto pamiętać o tym, aby przy wyborze farb zwrócić uwagę na jej wykończenie – musi dawać efekt matowy. W przeciwnym razie światło emitowane przez projektor będzie się odbijać. Ekran do projektora może być zamontowany na stałe, rozwijany i przenośny. Tańszą opcją jest znalezienie gładkiej, białej ściany.

Pokój do oglądania filmów – nagłośnienie

Wyświetlany obraz na telewizorze to nie wszystko. Kino w domu musi posiadać odpowiednią jakość dźwięku. W niewielkich pomieszczeniach dostatecznie sprawdzą się zestawy głośnikowe tj. głośnik centralny oraz dwa głośniki efektowe, umieszczone z lewej i prawej strony sprzętu. W dużych przestrzeniach w zupełności wystarczy konstrukcja trójdrożna (głośnik wysokotonowy, średniotonowy i niskotonowy), która gwarantuje niesamowite efekty dźwiękowe.

Aby dźwięk wydobywający się z kolumn był dostatecznie głośny, powinno się zadbać o jego prawidłowe rozmieszczenie. W trakcie montowania nagłośnienia trzeba pamiętać o tym, aby przednie kolumny były skierowane w stronę widzów pod kątem 45 stopni, zaś centralny głośnik należy usytuować blisko ekranu. Powyżej poziomu uszu powinny znajdować się głośniki efektowe.

Kinowy klimat w domowym zaciszu

Większość seansów filmowych trwa zazwyczaj kilka godzin. W związku z tym należy wybrać wygodne meble, które zastąpią fotele kinowe i sprawią, że oglądanie filmu przebiegnie w sposób wygodny i komfortowy. Dlatego warto postawić na miękką sofę i funkcjonalne fotele. Aby stworzyć prawdziwy kinowy klimat, można zamontować oświetlenie w suficie podwieszanym. Własne kino będzie wyglądało przytulnie, jeśli zostanie w nim umieszczona spora ilość oraz niewielkie pufy, pełniące funkcję podnóżników. Warto zainwestować również w grube zasłony lub rolety, które uniemożliwiają dopływ dziennego światła do pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest także odpowiednie wyciszenie pomieszczenia. Izolacja akustyczna powinna wynosić około 65 decybeli, dzięki temu sala kinowa będzie oddzielona od pozostałych pomieszczeń, a kłopotliwe dźwięki nie zakłócą wykonywania codziennych obowiązków pozostałych domowników.

Koszt kina domowego

Cena aranżacji prywatnej sali do oglądania seansów jest uzależniona od preferowanej jakości dźwięku, obrazu, a także elementów, składających się na wygląd wizualny pomieszczenia. Stworzenie pokoju kinowego to inwestycja, za która zapłacić można 10 tysięcy lub 80 i więcej – wszystko zależy od upodobań i predyspozycji.

Podsumowanie

Posiadanie w mieszkaniu domowej sali kinowej obecnie nie jest już kojarzone z dużym bogactwem, czy luksusem. We własnym gniazdku możemy uzyskać ten sam rezultat jak w kinie komercyjnym, używając do tego odpowiedniego sprzętu i podobnych technologii. Wystarczy odrobina kreatywności i trochę oszczędności, aby spełnić swoje marzenie i zrobić kino w dedykowanym pomieszczeniu.