Gry

Gry wideo i internetowe gry e-sportowe

W dobie intensywnego rozwoju internetu dynamicznie rozwija się także rynek gier telewizyjnych oraz internetowych z gatunku e-sport. Coraz popularniejsze stają się platformy gier symulujące aktywność sportową różnego rodzaju i trend ten dotyczy zarówno profesjonalnych graczy lub drużyn jak i amatorów parających się e-sportem prywatnie, dla własnej satysfakcji.

Oferta cieszących się popularnością e-sportowych gier internetowych i telewizyjnych na konsolach poszerza się z każdym rokiem i nic nie wskazuje, żeby trend ten miał się skończyć, lub choćby wyhamować. E-sporty staja się dziś już taką częścią naszego życia jak sport tradycyjny, a ponieważ także i tradycyjną aktywność praktykują i zawodowcy i amatorzy, toteż także e-sport ma ogromne i wciąż rosnące wzięcie w obu tych grupach. Aplikacje do gier e-sportowych dostępne na rynku nie są jednakowe i dzielą się na kilka głównych kategorii. W zależności więc od indywidualnych upodobań można wybrać taki rodzaj, jaki nam pasuje i jaki najbardziej lubimy. Kategorie i rodzaje gier to nie to samo co dyscyplina sportu, której są odzwierciedleniem. Jest to odrębne kryterium, wedle którego się je klasyfikuje.

Przez ostatnie kilkanaście lat mamy do czynienia z intensywnym rozwojem gier do rozgrywek e-sportowych. Spośród ogromnej ilości tytułów warto wymienić kilka spośród nich, które od samego początku cieszą się ogromnym uznaniem, a które pokrótce zostaną przedstawione poniżej, w dalszej części tego wpisu. Są to takie tytuły jak „League of Legends”, „Counter-Strike: Global Offensive” albo „Doty 2”, ale też i wiele innych.

Kategorie internetowych i telewizyjnych gier

Gry telewizyjne oraz internetowe można podzielić na kilka podstawowych kategorii. Różnią się one między sobą charakterem, specyfiką a także celami, jakie stawia się uczestnikom.

MOBA, to pierwsza z kategorii. Jest to określenie dla gry będącej w rzeczywistości wieloosobową rozgrywką prowadzoną on-line w czasie rzeczywistym na wirtualnej arenie zmagań. W grze tworzą się zespoły, których celem jest odszukanie, zdobycie i zniszczenie bazy przeciwnika. Sposobem na drodze do tego celu jest między innymi neutralizacja jego infrastruktury. Należy jednak pamiętać też o ochronie, bowiem przeciwna drużyna będzie się nam starała zrobić dokładnie to samo. Popularne gry z tego rodzaju to między innymi „League of Legends”, „Dota 2”, „Smite” oraz „Heroes of the Storm”.

Kategoria nr 2 to MMORPG obejmuje tytuły, gdzie wcielamy się w wirtualne postacie zmagające się z potworami. Toczymy z nimi bitwy i potyczki, a po zwycięstwie przejmujemy ich dobra. Jednym z przykładów takiej gry jest „World of Tanks”.

W kategorii RTS mamy zwykle za zadanie, podczas rozgrywającej się w czasie rzeczywistym gry, zdobycie cennych przedmiotów znajdujących się na terenie uprzednio pokonanego przeciwnika. Wrogie terytorium oczywiście włączamy po wygranej do swoich włości. Przykładowe gry z tej kategorii to „StarCraft” I i II oraz cała seria „Warcrafta”.

Kategoria nr 4 to FPS, co oznacza First Person Shooter. Jest to w swojej istocie strzelanka 3D, w której posiadamy odpowiednio wyposażony bojowy awatar. Naszym zadaniem jest tu pokonanie wskazanych przeciwników, którzy stoją na drodze do zwycięstwa. Tutaj wymienić należy gry takie jak choćby „Counter-Strike: Global Offensive”, „Overwatch” oraz „Call of Duty”.

Przedostatnia z kategorii to popularne gry walki. Są to gry, gdzie walka toczy się 1 na 1-go pomiędzy dwójką doświadczonych graczy. Zwycięzca przejmuje energię życiową pokonanego. Przykładem takiej gry jest np. „Street Fighter”.

Ostatnią kategorią są gry sportowe, które de facto są złożonymi symulatorami prawdziwych rozgrywek sportowych. Mamy tutaj nie tylko same gry, ale także całe ligi tworzone na wzór tych w sportach tradycyjnych. Powstają rankingi najlepszych graczy bądź drużyn, a także organizowane są mistrzostwa z prawdziwego zdarzenia. Wokół nich powstaje więc cała złożona wirtualna rzeczywistość.

Kilka ciekawszych tytułów gier

Na koniec kilka wybranych, znanych i lubianych gier z wyżej wymienionych kategorii, na które warto zwrócić uwagę. Na pierwszy ogień idzie League od Legends, propozycja z kategorii MOBA, a więc Multiplayer Online Battle Arena. W ramach tej platformy gracze łączą się w stałe i zorganizowane grupy. Do wyboru mamy tu najróżniejsze rodzaje postaci, jednak nie to jest tu najważniejsze. Naszym celem nr jeden jest tu zbieranie najniezbędniejszych dóbr. Każda drużyna grupowo zbiera wirtualną gotówkę, za którą następnie dokonuje zakupu tego, czego potrzebuje.

Counter Strike: Global Offensive to gra w kategorii strzelanek a zarazem druga na naszej liście pozycja warta zauważenia. Również jest to grupowa rozgrywka, jednakże nie powstają tu trwałe drużyny, a raczej okresowe sojusze na potrzeby konkretnej misji, a po jej zakończeniu może zmienić przynależność. Co do zasady mamy tu dwie strony: terrorystów oraz antyterrorystów, którzy toczą zacięte boje między sobą.

Z kolei Dota 2 jest utrzymaną w konwencji fantastycznej grą e-sportową z kategorii MOBA. Tutaj z kolei zacięty bój toczą między sobą dwie drużyny po pięć osób każda, które wspólnie dążą do zdobycia i zniszczenia twierdzy drugiej strony.

Call of Duty jest popularną pierwszoplanową strzelanką osadzoną w realiach wojennych. Pierwsze odsłony były osadzone w czasach Drugiej Wojny Światowej, jednak te najnowsze wersje rozgrywają się już we współczesnych realiach. Powszechnie uważa się ją za jedną z najpopularniejszych oraz najważniejszych marek w całej współczesnej branży gier wideo.

Starcraft 1 i 2 to z kolei strategiczne gry, gdzie mamy za zadanie stworzyć od podstaw całej infrastruktury, czyli bazy, armii i innych elementów. Gdy już mamy to gotowe, a nasze siły mają już odpowiednią wielkość oraz siłę i przede wszystkim świetne wyposażenie, wówczas możemy korzystając z nabytych taktycznych umiejętności podjąć się ataku na przeciwników w celu podbicia ich terytorium oraz zagarnięcia dóbr.

Overwatch jest kolejną sieciowa strzelanką, w której tym razem biorą udział dwie sześcioosobowe drużyny. Wspólnie pokonując trudności i przechodząc na kolejne poziomy zespoły kompletuję niezbędne im elementy.

O grze FIFA słyszał chyba każdy, nie tylko pasjonat komputerowego futbolu. Ta gra jest jak dotąd najlepiej znanym symulatorem piłki nożnej, który jednocześnie ma opinię jednej z najlepszych sportowych gier wideo, jakie kiedykolwiek powstały. O jej niezmiennej popularności świadczy choćby fakt, że w bieżącym roku ukazała się już jej 22 edycja. W odróżnieniu do pozostałych gier na tej liście, wynik spotkania zależy od umiejętności tylko jednego gracza, zupełnie jak w pojedynkach Pokerowych – to sport indywidualny. Aby zagrać w najlepszych kasynach online i spróbować sił w Pokera, proponujemy wypróbować poniższą listę legalnych w Polsce kasyn internetowych.

Ostatnia z przykładowych gier to Team Fortress 2. Jest to rodzaj strzelanki zawierający elementy gier strategicznych. Wywodzi się z kultowej i znanej gry Quake, której jest zmodyfikowaną i ulepszoną wersją. Gra polega na przejściu kolejnych misji, a ponieważ nie bierzemy w niej udziału sami, to inni gracze starają się nam ze wszystkich swoich sił utrudnić inni gracze uczestniczący w tej samej rozgrywce.