Aktualności Gadżety

E-book w kolorze? Już jest!

Do tej pory czytniki e-booków były smutne i czarno białe. Każdy, kto miał z nimi styczność, doskonale o tym wiedział. Co prawda, nadal są i były świetną alternatywą dla papierowych książek. Można je czytać nocami, nie męczą oczu, ich grafika fakturą przypomina papierowe książki, a tysięcznostronicowa książka spokojnie mieści się w małym urządzeniu. Bez wątpienia, czytniki podbiły już kilka lat temu polski rynek.

Są mobilne, bez problemu mieszczą się w plecaku lub torebce oraz można je zabrać dosłownie wszędzie. Są towarzyszami nad morzem podczas upalnego lata, w pociągu, gdy trasa ciągnie się niemiłosiernie, a także w górach, kiedy w zimowe wieczory można z nim usiąść przy kominku, pijąc rozgrzewające wino. Teraz czytnik e-booków zyskał nowy wymiar. Nie są to tylko czarno-białe strony, a jego najnowsza wersja z firmy PocetBook pojawiła się w kolorze. Czytnik pojawił się w sprzedaży w pierwszym tygodniu sierpnia i najprawdopodobniej trafi na listę najbardziej pożądanych gadżetów, szczególnie wśród książkoholików. 

PocketBook Color- czytnik książek w kolorowym wydaniu

Po premierze czytnika zdaje się, że będzie on świetnym wyborem skierowanym dla wszystkich. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to, że w czytnikach zastosowana jest technologia e-ink. Nie będzie ona tak nowoczesna i kolorowa jak LCD, czy OLED. PocketBook Color oferuje znakomitą jakość i kolorystykę odpowiednią do czytania nie tylko książek z ilustracjami, ale także do oglądania komiksów, przeglądania czasopism, czy innych materiałów. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wyższej rozdzielczości i większego DPI dla treści wyświetlanych w odcieniach szarości. Jest ona wyższa niż dla ekranu kolorowego. Czytnik oferuje 4096 kolorów, czyli dosyć dużo.

Wciąż trzeba pamiętać, że to pierwszy taki sprzęt na rynku. W porównaniu do wcześniejszej czarno-białej kolorystyki, 4096 kolorów to bardzo dużo. Dla użytkownika dostępne jest 14 GB pamięci z 16 GB. Oferowaną ilość można rozszerzyć poprzez zakup karty microSD. Co więcej, czytnik wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor i 1 GB pamięci RAM, powinien on więc działać dosyć sprawnie i być przyjazny dla użytkownika. Lista kompatybilnych formatów jest bardzo długa, działa to zdecydowanie na korzyść czytnika. PocketBook Color obsługuje PDF, mobi, doc, epub oraz pliki multimedialne takie jak mp3 i mp4. Można na nim spokojnie słuchać muzyki przez podpięcie słuchawek lub za pomocą Bluetooth. 

PocketBook Color- specyfikacja techniczna

Nowy czytnik ebooków ma 6-calowy ekran, który jest wygodny i przyjemnie trzyma się go w ręce. Zastosowana rozdzielczość dla odcieni szarości to 1072 x 1448, a dla kolorów jest to 300 DPI. Został wyposażony w 16 odcieni szarości i 4096 kolorów. Ma zastosowane podświetlenie, co zdecydowanie poprawia jego funkcjonalność. Obsługuje szereg formatów, włącznie z plikami multimedialnymi. Ma dotykowy interfejs, wyjście słuchawkowe przez adapter, wyposażony jest w Wi-Fi 802.11 b/g/n. Wbudowana bateria ma moc 1900 mAh, jak na czytnik ma wystarczającą pojemność, przy intensywnym użytkowaniu powinna wystarczyć na kilka dni. Sam czytnik waży 160 gram. Współpracuje ze wszystkimi oprogramowaniami, jest to zarówno Linux, MacOS i Windows. Można go bez trudu podłączyć do każdego komputera. W skład zestawu wchodzi czytnik, kabel USB, adapter microUSB – mini jack, instrukcja szybkiego startu, pełna instrukcja obsługi w PDF. 

PocketBook – cena

Co do Pocket Booka są spore nadzieje. Finalnie jego cena wynosi 899 złotych. Wydaje się nie być wygórowana, jako, że jest to pierwszy na rynku tego typu produkt. Nawet Kindle nie wprowadziło na rynek czytnika z kolorowym wyświetlaczem. Nie okłamujmy się, za każdą innowację trzeba zapłacić, szczególnie gdy jest nowością na rynku. Na dzień dzisiejszy na rynku nie ma ani jednego takiego urządzenia dostępnego dla konsumentów, dlatego ta kwota wydaje się rozsądną. Jedynie miłośnicy komiksów mogą mieć problem z komfortowym ich oglądaniem. Niestety 6 cali nijak odnosi się wielkością do pełnowymiarowych czasopism.