samoloty
Aktualności

Już wkrótce samoloty będą osiągać 6000 km/h

Trzecia dekada XXI wieku będzie okresem wielu nowych technologii a także rewolucyjnych silników samolotowych. Najnowsze maszyny mają być bowiem wyposażone w ekologiczne urządzenia pozwalające na osiąganie ogromnych prędkości.

Ultra szybkie samoloty już wkrótce pojawią się na niebie

NASA wraz z Pentagonem mocno pracuje nad kilkoma projektami naddźwiękowych napędów wykonywanych na potrzeby zarówno samolotów wojskowych jak i pasażerskich. Do mody powracają silniki strumieniowe, które jednak mają być zdecydowanie bardziej wydajniejsze.

Duże zainteresowanie Amerykanów wzbudził projekt firmy Hermeus. Pracujący tam inżynierowie testują obecnie silnik pracujący w mieszanym cyklu. Urządzenie to ma łączyć ze sobą najlepsze atrybuty silników turboodrzutowych oraz strumieniowych.

Turboodrzutowy silnik zasysa powietrze z przodu po czym wypycha je z tyłu tworząc tym samym ciąg. Działanie to umożliwia nadanie samolotowi prędkości poddźwiękowej. Silnik strumieniowy zaczyna działać dopiero przy prędkości zbliżonej do dźwięku. Jego zadaniem jest wtłaczanie jeszcze większej ilości powietrza do środka dzięki czemu tworzy się mocniejszy ciąg. Współdziałanie ze sobą tych dwóch silników pozwala powietrznemu pojazdowi na osiągnięcie prędkości nawet 5 razy większej od dźwięku.

Nowe modele samolotów będą osiągać nawet 6000 km/h co sprawiło by, że były aż dwukrotnie szybsze od obecnych pojazdów powietrznych. Początkowo korzystać z niego oprócz wojska będzie również prezydent USA a w przyszłości zapewne i kolejne ważne postacie ze świata polityki i nie tylko.

Przeczytaj również:

Marihuana pomocna w walce z uzależnieniem

Futurystyczny pomysł na smartfon od Xiaomi