Aktualności Gadżety

Dekontaminacja pomieszczeń w Polsce za pomocą robota

Można powiedzieć, że pandemia na zawsze zmieniła sposób, w jaki postrzegamy świat. Nie da się ukryć, że przyniosła ona ogrom negatywnych skutków, to musimy zauważyć pozytywne aspekty całej sytuacji. Rozwój technologiczny aktualnie przeżywa ogromny wzrost. Wszystko za sprawą rosnącej potrzeby na aktualną sytuację. Jednym z takich rozwiązań jest robot stworzony przez firmę ControlTec. Ten nowo powstały wynalazek pozwala na zdalną dezynfekcję pomieszczenia, usuwając wszystkie bakterie i wirusy. W tym koronawirusa. Urządzenie oryginalnie powstało po to, aby wspomóc szpitale i oddziały zakaźne, które przez pandemie mocno ucierpiały przez brak specjalistycznego sprzętu. Zagrożenie zdrowia i życia w tych miejscach było przerażająco wysokie. Wywołało to znaczne utrudnienia w prawidłowym funkcjonowaniu szpitali w całym kraju, dlatego znalezienie rozwiązania, stało się priorytetem dla wielu firm.

Czy robot ControlTec działa tylko w szpitalach?

Mimo że pierwotnie robot został zaprojektowany, jako pomoc dla lekarzy to nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, żeby mógł on pracować w każdym innym miejscu. Firma zapewnia, że ich urządzenie idealnie sprawdzi się również w szkołach, biurach i innych miejscach, które do dzisiaj były skazane na częściową lub ryzykowną dezynfekcję. Sam robot, dzięki zamontowanemu systemowi zdalnego sterowania jest w stu procentach bezpieczny i niezawodny. W swoim systemie posiada on możliwość wgrania gotowej mapy pomieszczenia, po której robot samodzielnie się porusza, oczyszczając powierzchnię z bakterii i wirusów. Oczywiście istnieje też możliwość kontrolowania maszyny samodzielnie. Możemy nim sterować zarówno z pozycji aplikacji oraz przez stronę internetową. Takie udogodnienie jest na wagę złota, zwłaszcza w momencie wzrostu współczynnika zachorowania panującego w Polsce. Pozwala ono na ograniczenie obecności ludzi w trakcie czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie te osoby były najbardziej narażone na zarażenie się koronawirusem.

Technologia w dobie pandemii

Rozwój technologii zdalnej, aktualnie przeżywa ogromny wzrost, ze względu na potrzebę ograniczenia czynnika ludzkiego w strefach potencjalnego zagrożenia. Co za tym idzie, coraz więcej urządzeń, które powstaje, jest wyposażonych w jakiś moduł kontroli na odległość. O ile kiedyś taka technologia była zwykłym udogodnieniem, o tyle aktualnie jest ona zapewnieniem bezpieczeństwa dla użytkowników. Niewykluczone, że jeszcze spotkamy się z kolejnymi projektami i nowościami w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Taka prognoza wynika z tego, że istnieje jeszcze mnóstwo problemów i płaszczyzn, które wymagają pomocy. Wszystko zależy od kreatywności wynalazców, którzy już nie raz zaskoczyli ludzkość swoją pomysłowością i odpowiadaniem na potrzeby ludzkości. Nie da się ukryć, że poprawienie poziomu bezpieczeństwa aktualnie jest kluczowe, a znalezienie sposobu na jego zapewnienie może okazać się dla potencjalnej firmy prawdziwą żyłą złota. Rynek międzynarodowy jeszcze nigdy nie był tak zgodny, jeśli chodzi o potrzebę wypełnienia luki.

Zalety zdalnej dezynfekcji pomieszczeń

O ile samo oczyszczanie pomieszczeń z wirusów daje oczywiste zalety, o tyle jej zdalna odmiana może całkowicie zmienić poziom bezpieczeństwa zapewnianego pracownikom i użytkownikom. Sama dezynfekcja chroni nas przed bakteriami, wirusami i zanieczyszczeniami. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba dokonująca czyszczenia jest najbardziej narażona na działanie wirusów przez bezpośredni kontakt z niebezpieczeństwem. Stąd ogromna potrzeba zdalnego urządzenia, które całkowicie pomija ludzki czynnik przy pracach zapewniających sterylność pomieszczeń. Dzięki firmie ControlTec ta potrzeba nareszcie spotkała się z rozwiązaniem. Dzięki niej już niedługo nasze szpitale będą mogły stać się dużo bezpieczniejszym miejscem, a co za tym idzie – istnieje duża szansa, że nowy wynalazek firmy znacząco przyczyni się do powstrzymania pandemii.