Aktualności

Zalany Macbook? Sprawdź, co możesz zrobić!

Woda jest doskonałym przewodnikiem prądu, więc nietrudno sobie wyobrazić, jak bardzo opłakane skutki może nieść za sobą zalanie MacBooka. Wystarczy chwila nieuwagi, aby odrobina napoju znajdującego się na blacie obok komputera rozlała się właśnie na niego. Jak postępować z zalanym MacBookiem? Ogromne znaczenie ma szybka reakcja użytkownika.

Postępowanie natychmiast po zalaniu MacBooka

Zdarza się, że zalane urządzenie na pierwszy rzut oka wyszło z tego incydentu bez szwanku. Niestety ciecz powoli przedostaje się do poszczególnych układów komputera znajdujących się wewnątrz obudowy. Dlatego w przypadku zalania laptopa należy jak najszybciej odłączyć go od źródła prądu, a następnie wyłączyć.

Istnieje spora szansa, że dzięki takiemu postępowaniu nie dojdzie do groźnego i potencjalnie niosącego za sobą, wysokich kosztów naprawy, zwarcia. Użytkownicy, którzy zlekceważą ten obowiązek ponoszą zbędne ryzyko – ich sprzęt po pewnym czasie może przestać działać lub pracować nieprawidłowo.

Suszenie zalanego laptopa

W pierwszej kolejności zalany MacBook wymaga dokładnego wysuszenia. Aby tego dokonać, urządzenie należy jak najszybciej ułożyć do góry nogami, w taki sposób, aby ciecz mogła swobodnie wypłynąć przez szczelinę w klawiaturze. Zmiany położenia należy dokonać jednym dość zdecydowanym ruchem – kołysanie komputerem na boki ułatwi rozprzestrzenianie się płynu. Pod komputerem należy ułożyć papierowe ręczniki lub inny materiał, w który ciecz z łatwością wsiąknie.

Pod żadnym pozorem nie należy natomiast korzystać ze sprężonego powietrza lub suszarki. W obu przypadkach ułatwi to przedostawanie się wody do kolejnych partii, wnętrza komputera, gdzie płyn będzie mógł zalać płytę główną i kolejne podzespoły. W ten sposób niegroźne zalanie przerodzi się w bardzo kosztowne uszkodzenia komputera, który później będzie wymagał zaawansowanej naprawy.

Uruchomienie zalanego MacBooka – ryzykowny krok

Im mocniej zalany został MacBook, tym dłużej powinien pozostawać w pozycji pozwalającej na jego suszenie. Kilka godzin może nie wystarczyć, dlatego najlepiej odczekać przynajmniej jedną dobę przed ponownym uruchomieniem urządzenia. Jednak jego uruchomienie i tak bywa ryzykowne.

Wiele zależy od tego, czy do wnętrza obudowy przedostała się czysta woda, czy inny płyn, na przykład słodki napój, kawa lub herbata. Ich pozostałości również po wysuszeniu pozostają groźne dla podzespołów komputera i samej płyty głównej. Użytkownicy dysponujący wystarczającą wiedzą techniczną mogą spróbować rozkręcić komputer na własną rękę, a następnie podjąć próbę jego oczyszczenia. Jednak najlepiej udać się jednak do wyspecjalizowanego serwisu.

Naprawa zalanego MacBooka w profesjonalnym serwisie

Wizyta w serwisie to dobry pomysł niezależnie od tego, czy komputer uruchamia się bez problemu, czy uległ uszkodzeniu. Zalanie, nie zawsze oznacza tragedię, a naprawa nie musi nieść za sobą pokaźnych kosztów. W profesjonalnym serwisie dostępne są narzędzia pozwalające na postawienie bardziej zaawansowanej diagnozy niż tylko oględziny wnętrza komputera.

MacForce to serwis MacBooków w Warszawie, który specjalizuje się między innymi w naprawie zalanych laptopów. Do serwisu można się także zgłosić z innymi problemami, na przykład gdy zaistnieje konieczność wymiany dysku w komputerze: https://www.macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku.