Aktualności Telewizor

Polsat News w jakości HD

Polsat News to kanał, który nadawany jest w telewizji naziemnej. To oczywiście bardzo ważne, ponieważ programy informacyjne cieszą się sporą popularnością – dobrze wiedzieć, co się dzieje. Niemniej jednak do niedawna można było mówić o niewielkim minusie – ten minus to jakość SD. Do niedawna, ponieważ możemy już mówić o jakości HD.

Sytuacja zmieniła się z początkiem lipca

Zaczęło się od emisji testowej na multipleksie – emisja ta miała miejsce w nowym standardzie DVB-T2. Można też powiedzieć, że był to wstęp do przejścia na poszerzony multipleks. Krótko mówiąc, zmiana jakości nastąpiła wraz z początkiem lipca.

Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że początki nie zawsze są takie, jakie byśmy chcieli. Zresztą weźmy sobie za przykład rozdzielczość – temat ten może nie wzbudza wielkich emocji, ale warte odnotowania jest to, że mamy do czynienia z nietypowym podejściem – chodzi o rozdzielczość 1920 × 544. Do tego można było usłyszeć o pojawieniu się problemów z obrazem i dźwiękiem.

Czym jest MUX-4?

Warto jeszcze zadać sobie pytanie, czym jest MUX-4? Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym wielu ludzi nie wie, w czym rzecz.

Mówiąc w dużym skrócie, chodzi o kodowany multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. Istotne jest także to, że odbiór może mieć miejsce dopiero po zawarciu umowy z Cyfrowym Polsatem. Umowa z Cyfrowym Polsatem to konieczność, ponieważ nadawca ten zarządza tą przestrzenią. Nie sposób też nie wspomnieć o zasięgu – dotąd zasięg wynosił około 35% Polski. Dotąd, bo możemy mówić o docieraniu do znacznie większego grona odbiorców (szczegóły sobie zostawmy).