Pozostałe

Co jest najważniejsze w karmach dla psów?

Dobre żywienie jest podstawą zdrowego rozwoju naszego czworonożnego przyjaciela. W sklepach zoologicznych i marketach znaleźć można rozmaite karmy dla psów. A obok nich hasła, że są najlepsze i najzdrowsze. Czy rzeczywiście? Jakie produkty żywnościowe dla zwierząt uznawane są za godne zainteresowania? Jakie potrzeby w tym względzie wykazują nasze zwierzaki?

To, co wszystkie pieski lubią najbardziej

Mowa oczywiście o mięsku! Od wielu lat pokutuje pogląd, że absolutnie najlepszym i najbardziej potrzebnym składnikiem karm dla psów jest mięso. W opozycji do tych trendów stoją jednak niektórzy producenci, którym znacznie wygodniej jest faszerować je zbożowymi produktami – tanimi, ale bardzo szkodliwymi dla psiaków. Jednak w dobie rosnącej konkurencji także i oni zostali zmuszeni do zmiany składu na taki, który lepiej odpowiada na potrzeby żywieniowe zwierzaków. Rodzi się jednak pytanie, czy jedynie ilość mięsa jest najważniejszym składnikiem receptury karmy dla psów? Oczywiście, że nie! Równie ważna jest jego jakość. A tu, jak się okazuje, sytuacje mogą być różne. Najlepsze  jest rzecz jasna świeże mięso, gdyż zawiera najwięcej cennych składników odżywczych. Gdy jest poddawane procesom obróbki, zwykle traci znaczną część wartości. Alternatywnym rozwiązaniem, dość często spotykanym na etykietach karm dla psów jest dehydratyzowane mięso. Co ono oznacza? Mianowicie fakt, że mięso przed rozpoczęciem procesów produkcyjnych zostało poddane procesom utraty wody, aby tym samym mogło charakteryzować się jak najlepszą jakością. Często stosowanym zamiennikiem jest mączka z mięsa. Czy oznacza to samo? Jak się okazuje, nie do końca. Karmy dla psów z mączki kurczaka lub indyka często bazują nie tylko na wysuszonym mięsie, ale przede wszystkim na jego produktach ubocznych, o znikomej wartości odżywczej. Jednak to jeszcze nie są najgorsze karmy dla psów. Jak ognia strzec się należy tych artykułów żywieniowych dla zwierząt, które w składzie mają mączki mięsno-kostne lub mączki pochodzenia zwierzęcego. Są zwykle tanie, ale za ich niską ceną zakupu stoi kiepska przyswajalność oraz niska jakość.

Czy tylko mięso?

Skład karmy dla psów zawiera nie tylko mięso. Na etykietach produktów można znaleźć również inne składniki, ogólnie nazywane wypełniaczami. Ich podstawowym zadaniem jest nie tylko związanie mięsa, ale również pomoc w przybraniu jej formy granulatu. W kiepskich jakościowo produktach ich rolę zwykle przejmuje ryż i zboża, które dla układu pokarmowego psiaka nie są wskazane. Lepszą alternatywą są warzywa. Wypełniaczami mogą być warzywa strączkowe, takie jak soczewica, bób i groch, ale najlepsze jakościowo uznaje się inne warzywa, takie jak: ziemniaki czy marchew.