28 lipca o godzinie 14.00 przedstawiono prototyp polskiego samochodu elektrycznego. Całość premiery była pokazana online. Producentem elektrycznych samochodów jest spółka ElectroMobility Poland. Firma na premierze przestawiła nie tylko pojazdy, ale także nazwę, logo i i swoje hasło. Zaprezentowano filozofię, jaką kierowali się inżynierowie, budując te auta. Na prezentacje wiele osób czekało z utęsknieniem. Cały produkt był utrzymany w tajemnicy, więc nawet najwięksi fani nie wiedzieli, co ich czeka. Przede wszystkim mity krążyły wokół użyteczności samochodów, czy będą one zaprezentowane jedynie w formie makiet, czy pełnowartościowych pojazdów? Czas pokazał, że na prezentacji pokazano czerwonego hatchbacka i białego SUV-a. Całość inwestycji wynosiła kilka milionów złotych, rząd zapowiedział, że niebawem wejdą one do sprzedaży. Jak całość produkcji i premiera pojazdów ma się do obietnic? Dziś już wiadomo, że na prezentacji zostały przedstawione prototypy, zanim wejdą one do regularnej sprzedaży minie jeszcze trochę czasu.
Elektryczne samochody w Polsce-start produkcji
Produkcja elektrycznych samochodów w Polsce to ambitny, rządowy projekt. Cztery lata temu do życia powołano spółkę ElectroMobility Poland, której zadaniem było zaprojektować i przedstawić ekologiczny i przyjazny polskim drogom samochód. W dniu 28 lipca zakończono budowę dwóch prototypów polskich samochodów elektronicznych- SUVa i hatchbacka. Wiceminister klimatu w wielu wywiadach powtarzał, że są to na razie wersje testowe, które muszą przejść szereg zatwierdzeń. Lipcowa prezentacja to “car clinic”, czyli w dużej mierze badanie nastrojów konsumenckich i ich oczekiwań względem samochodów. Na razie wiadomo, że auta będą zatwierdzone dopiero przed finalnym uruchomieniem serii próbnej produkcji. Do komercyjnego użytku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostaną oddane w 2023 roku. Na dzień dzisiejszy cena rynkowa samochodu również nie jest znana. Będzie ona dopiero ustalona kilka dni przed oficjalną premierą samochodów na polskim rynku.
Dwa pierwsze elektryczne samochody polskiej marki Izera
Nawet po premierze na temat samochodów wiele nie wiadomo. Przede wszystkim mają być one polskiej produkcji, być wygodne i przeznaczone dla rodzin. Rząd obiecał, że będą one dostępne w przeciętnych cenach, aby na zakup mógł sobie pozwolić przeciętnie zarabiający obywatel. Na początek ma być dostępny SUV i hatchback, czyli dwa samochody, które zostały niedawno zaprezentowane. Działają one na tej samej platformie i charakteryzują się podobnymi osiągami. Producent obiecuje, że do setki będą rozpędzać się w 8 sekund, a jedno ładowanie wystarczy na co najmniej 400 km. Firma ElectroMobility Poland bardzo wiele mówi o najnowszych technologiach, które zostaną wbudowane w samochody. Wykonawcy zakładają, że polskie pojazdy elektryczne mają być nie tylko ekologiczne, ale i oszczędne. Kupując samochód, kierowcy będą mieć do wyboru baterie o różnej pojemności, będzie można je podłączyć do szybkiego ładowania. Dodatkowych informacji nie podano na ten temat. Co więcej, poborem prądu z ładowarki będzie można zarządzać samodzielnie. Zostanie umożliwiony wybór czasu i cyklu ładowania baterii, tak aby zaoszczędzić, jak najwięcej energii. Wszystkimi funkcjami będzie można zarządzać z poziomu komputera pokładowego. Z samochodem będzie można połączyć się przy pomocy aplikacji wgranej na smartfona. Z tego poziomu w pojeździe można zarządzać najważniejszymi funkcjami, jak włączenie świateł lub klimatyzacji. Ponadto analogowe zegary zostały zamienione na elektroniczne, dodatkowo można je spersonalizować. Na kierownicy również znajduje się dotykowy panel. Z pojazdem można również “porozmawiać”, ponieważ ma wbudowane głosowe wybieranie funkcji.
Wygoda przede wszystkim
W samochodach zainstalowano również szereg udogodnień. Przede wszystkim jest to wspomaganie kierownicy, stabilizacja toru jazdy, ostrzeżenia przed zderzeniem, funkcja rozpoznawania znaków drogowych, czy monitoring martwego pola. W autach zainstalowano również kilka detali, które zapobiegną jego zniszczeniu przez dzieci, jako, że docelowo mają być to samochody rodzinne. Są to wewnętrzne nakładki progowe, dodatkowe uchwyty dla dzieci, czy system ISOFIX zamontowany na każdym siedzeniu.
Pojazdy te wydają się bardzo ciekawą alternatywą dla zwykłych samochodów, o ile wejdą do produkcji w 2023 roku. Producent zapowiedział korzystny system ratalny, dla wszystkich, którzy będą chcieli go nabyć. Produkcja ma się odbywać na Śląsku, jednak przygotowania pod fabrykę nawet się nie rozpoczęły.