koronawirus
Aktualności

Ludzie mogą zarazić zwierzęta koronawirusem

Domowe zwierzęta mogą zarazić się od ludzi koronawirusem. Przypuszczenia te potwierdziły właśnie badania przeprowadzone przez włoskich ekspertów.

Przebadano setki czworonogów

Włoscy naukowcy poddali badaniom ponad 500 psów i ponad 250 kotów. Zwierzęta te pochodziły z Lombardii czyli jednego z najbardziej dotkniętych wirusem regionów Włoch.

Podczas badania okazało się, że 3,4% i 3,9% kotów posiadało przeciwciała wirusa. Oznacza to, że zwierzęta przeszły infekcję. Testy te trwały od marca do maja.

Naukowcy twierdzą, że wirus przenosi się z człowieka na zwierzę ale nie działa to w drugą stronę. Oznacza to, że póki co nie ma żadnych przesłanek mówiących o tym, że psy, koty czy inne zwierzęta domowe mogą zarazić ludzi koronawirusem.

Koronowirus nie jest również śmiertelnym dla zwierząt wirusem. Co prawda w USA zmarł ostatnio zakażony pies ale towarzyszyły mu również inne choroby takie jak np. nowotwór. Włoski Instytut Loefflera prowadzi obecnie badania nad podatnością na wirusa również innych gatunków zwierząt. Póki co stwierdzono tą podatność u fretek i nietoperzy. Nie podatnymi na koronawirusa okazują się być świnie i kury.

Przeczytaj również:

Astronauci z Dragon – 2 już na Ziemii

TikTok zakazany w USA? To możliwe już wkrótce