Aktualności Telewizor

Kanały w rozdzielczości 4K staną się standardem?

Rozwój czasem przebiega tak szybko, że możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, co się dzieje. Za przykład może posłużyć choćby rozdzielczość HD – czy nie jest tak, że obecnie można mówić o niepisanym standardzie? Oczywiście jest to kwestia dyskusyjna, aczkolwiek warto się rozejrzeć – rozdzielczość HD stała się czymś niezwykle częstym.

Pora na zmianę?

Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że nic nie trwa wiecznie i w przyszłości możliwa jest zmiana. Rzecz jasna mowa o zmianie na lepsze. Kierunkiem wydaje się technologia 4K. Technologia ta niewątpliwie zyskuje na popularności – najlepszym dowodem jest TVP 4K – kanał powstały z myślą o mistrzostwach Europy. Ktoś może powiedzieć, że to rozwiązanie tymczasowe (co jest prawdą), ale od czegoś należy zacząć. Ponadto skupianie się tylko na mistrzostwach Europy to nie jest dobre podejście.

Jak można usłyszeć, czeka nas pojawienie się nowego kanału – chodzi o Jazz 4K. Jest to stacja, która ma koncentrować się na profilu artystyczno-kulturalnym. Naturalnie możemy też mówić o jazzowym klimacie. Koncesja ważna jest przez 10 lat i co chyba w tym momencie najistotniejsze, nadawanie ma rozpocząć się w ciągu czterech miesięcy od uzyskania koncesji. Łatwo więc obliczyć, że trzeba będzie poczekać maksymalnie do września. Warte podkreślenia jest również to, że kanał znajdziemy w sieci kablowej Toya. Musimy też pamiętać o tym, że Jazz 4K i TVP 4K to nie wszystko.

Na mówienie o jakichś drastycznych zmianach jest pewnie jeszcze za wcześniej, ale rozdzielczość 4K wydaje się czymś, co kiedyś powinno stać się normą.