Gadżety Telewizor

Czy warto kupić telewizor 4K?

Na polskim rynku telewizory pracujące w technologicznej rozdzielczości obrazu 4K , zadomowiły się one na stale dokładnie 10  temu (w roku 2010). W niedalekiej przyszłości planowane są także odbiorniki TV z możliwością wyświetlania obrazów w magicznej  rozdzielczości 8K, a nawet 11K. Czy warto kupić telewizor wyposażony w technologie ultra HD (4K)? Odpowiedź uzyskasz poniżej w tekście .Zapraszam serdecznie.

CZYM JEST TECHNOLOGIA RENDEROWANIA OBRAZU NA EKRANIE, OKREŚLANA ”4K”?

Symbol ten odnosi się do odbiorników 4K wyświetlających obraz TV na swoich ekranach w wysokiej rozdzielczości, w której występują 4 tysiące pikseli w poziomie. Technologia ta zastąpiła standard 2K i oznacza rozdzielczość 4096×1080 oraz sposób kodowania obrazu cyfrowego w przemyśle filmowym. Musisz wiedzieć, że zwykle stosowane są również zamiennie nazwy 4K i UHD.

Sama technologia 4K, jako następca standardu HD, używa też takich nazw jak: UDTV (Ultra Definition Television, czyli telewizja w ultrarozdzielczości), QFHD (Quad Full HD, czyli poczwórne Full HD) albo 4K UHD. Jednak nie są one rekomendowane i z tego powodu zalecane przez samo ITU.

ITU to: International Telecommunication Union, czyli najstarsza międzynarodową organizacją, którą ustanowiono w celu – m.in. ustandaryzowania oraz uregulowania rynku telekomunikacyjnego i rynku radiokomunikacyjnego.

A dokładniej, co siedzi w środku tego technologicznego terminu: 

[CIEKAWOSTKA:] Obraz w standardzie Ultra High Definition, ale w wersji 8K oraz 11K, to kolejny etap rozwoju telewizji. Nowa technologia w ciągu kilku najbliższych lat trafi do naszych prywatnych salonów.

CZY WARTO? POJEDYNEK ULTRA HD KONTRA ZWYKLE FULL HD

Dlaczego warto przejść ze standardu 2K na 4K?

Format obrazy 4K w porównaniu ze standardem prezentacji obrazu 2K  (HD, Full HD) na ekranie Twojego domowego telewizora, wprost miażdży jakością, pod każdym względem technicznym poprzedni format wyświetlania zawartości video na wyświetlaczach.

Przykładowo technologia 4K oferuje Ci m.in.:

  1. W przeciwieństwie do technologii 2K, technika renderingu obrazu 4K pozwala Ci, jako osobie oglądającej film,  dostrzec większość ilość detali. A co najważniejsze, pozwala Ci cieszyć się pięknym i szczegółowym obrazem. Aktualnie, dzisiejsze produkowane telewizory,  wyświetlają one maksymalnie: 2 miliony pikseli.  Z kolei ekrany odbiorników 4K wyświetlają ich już aż: 8 milionów pikseli. Aczkolwiek wszystkie piksele są w nich znacznie mniejsze niż ma to miejsce w formacie obrazu 2K.
  2. Produkowane większe ekrany jako gigantyczne, bo ponad 50, 60-calowe telewizory, stosowane zamiast ekranów projekcyjnych. Przy takiej rozdzielczości,  telewizory 4Ksą nawet dwukrotnie lub trzykrotnie większe od swoich odpowiedników  2K. Natomiast oferowany przez nie obraz,  jest wyrazisty oraz  bardzo ostry, niczym ”ostry jak żyleta”. Ponieważ oglądane zdjęcia są zawsze najwyższej jakości.
  3. Przede wszystkim obraz 4K jest ostrzejszy, czysty oraz  pozwala On Ci ujrzeć znacznie więcej szczegółów, dzięki właśnie równolegle stosowanej aktualnie technologii razem z High Dynamic Range w skrócie określanej mianem HDR. Gwarantuje ona Tobie: znacznie szerszą paletę barw kolorów, a także lepsze, inaczej mówiąc: dokładniejsze odzwierciedlenie barw.
  1. Dodatkowo wraz z rozwojem tej technologii i rosnącym zainteresowaniem użytkowników, obraz 4K, a także rozwojem serwisów streamingowych tj.: Netflix, HBO GO, horyzonty technologiczne zostały tutaj znacznie poszerzone. Coraz więcej seriali, filmów oraz gier obsługuje tę rozdzielczość, a ich liczba ich wciąż wzrasta.

Uwaga!: Większa rozdzielczość wymaga również zwiększenia poboru energii i może oznaczać wyższe rachunki za prąd. Jednak dzisiejsze trendy ekologiczne, które są związanie z rozwojem w naszym kraju m.in. fotowoltaiki oraz innych źródeł energii z tzw. ”OZE”- mogą one skutecznie zredukować Twoje miesięczne rachunki za zużycie energii elektrycznej.

ALTERNATYWNE METODY ZDOBYCIA TV

Jest na to wiele sposobów, np. wszelkiej maści konkursy w gazetach, w serwisach internetowych czy w telewizji. W wielu takich konkursach do wygrania jest właśnie telewizor 4K. Ciekawą opcja jest gra o taki telewizor. Niektóre kasyna, np. kasyno Vulkan Vegas, które dostępne jest w języku polskim, co jakiś czas organizuje ciekawe konkursy dla swoich graczy. Ostatnio do wygrania był najnowszy model telewizora Samsung 75 cali.

KIEDY W POLSCE POJAWIĄ SIĘ SZEROKO DOSTĘPNE PROGRAMY TV 4K?

Programy są już w Polsce dostępne. Jednak proces ten zachodzi stopniowo.  Pierwsze kanały telewizyjne nadawane tylko w rozdzielczości – jako obraz 4K pojawiły się na ekranach  naszych telewizorów kilka lat temu, np. podczas transmisji ”mistrzostw Europy- Euro 2012”.

Mało tego, choćby w tym roku, kiedy w maju 2020 TVP Polska uruchomiła nadawanie 4 własnych programów telewizyjnych.
Oczywiście wszystkie kanały standardowo są nadawane w 4K. Podobnie, jak od kilku lat, są w taki sposób kodowane oraz nadawane obecnie, niektóre kanały jako format UHD. Znajduje się  one w pasmie na multipleksach telewizji naziemnej, jak i również  w podstawowej ofercie  u wielu operatów satelitarnych,  a także polskich lokalnych tzw. sieci kablówek TV.

Uwaga!: Drogi czytelniku,  Pamiętaj: Tak naprawdę, pierwsze odbiorniki 4K pojawiły się już w roku 2010 w Polsce, w sprzedaży. Zresztą od samego początku było już wiadomo, że technologia ta oraz jej pokrewne odmiany, mają przed sobą pewną przyszłość. Jednakże nie od razu, taką od razu usłaną różami. Wszystkie modele telewizorów działające w  8K, a także 11K  bez najmniejszego problemu, obsłużą one rozdzielczości 4K. Nieco gorzej jest w drugą stronę, mogą tu pojawić się  problemy. W momencie, kiedy będziesz chciał – oglądać programy w formacie 8K. Na telewizorze przystosowanym tylko do obsługi rozdzielczości UHD.

Tak, bez wątpienia, warto zainwestować (kupić) w tego rodzaju odbiorniki 4K. Co więcej, dynamiczny rozwój technologii sprawia, że urządzenia stają się coraz tańsze i cieńsze. Warto zwrócić również uwagę na parametry danego modelu, czyli m.in. przekątną ekranu, rodzaj użytego w produkcji panelu wyświetlacza, a także dodatkowe technologie, np. dzielenie obrazu na pół.